Вони будували, а ми бідніли

В Підгаєцькому районі за 2017-2018 роки зроблено чимало роботи для покращення інфраструктури району. Літом в селі Новосілка урочисто відкрили відремонтований Будинок культури, а вже осінню перерізали стрічки на новенькому спортивному майданчику зі штучним покриттям в селі Голгоча. «Правильні» сайти писали «правильні» слова про ці події. Бюджет проектів майже 3 мільйони гривень.

– Щиро дякуємо народному депутату. Тарас Зіновійович є першим депутатом, завдяки якому на сьогодні поступають значні капіталовкладення на розвиток нашого району, У 2017 році за поданням Тараса Юрика із фонду соціально-економічного розвитку на об’єкти соціальної інфраструктури Підгаєччина отримала більше 4 мільйонів гривень. Цього року виділена менша сума. Сподіваємося, що до кінця 2018-го державна субвенція на реалізацію проектів щодо розвитку інфраструктури у Підгаєцькому районі трохи збільшиться. Що стосується ремонту Будинку культури, це дуже велика подія для жителів Новосілки. Тому що за часів незалежності у цьому закладі не було проведено практично ніяких ремонтних робіт. Відповідно те, що покращено стан будівлі, проведено енергоощадні заходи, це звісно величезна подія і свято для громади, – розповіла на урочистому відкритті сільського Будинку культури голова Підгаєцької районної державної адміністрації Алла Колодницька.

Чи це не компетентність Алли Іванівної в даному питанні, а можливо звичайна спроба вихваляння народного депутата перед виборцями, але надходження з державного бюджету названо не точно. Субвенції на соціально-економічний розвиток та Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР) допомогли Підгаєччині розвивати інфраструктура за останні роки, про котрі говорить голова РДА називаючи капіталовкладення за поданням народного депутата. Дані слова були сказана на відкритті відремонтованого сільського Будинку культури в селі Новосілка, де значна частина коштів це місцевий сільський бюджет, а інша частина це фінансування державного бюджету коштом Державного фонду регіонального розвитку, заявку куди подавала сільська рада.

Але з виступу Алли Іванівної можна зрозуміти те, що народні обранці в комісії ДФРР є загрозою лобізму окремих проектів у межах області.

Субвенції на округ, котрі згадує голова РДА, справді виділяються за поданням народного депутата. На сьогодні це малоефективний спосіб фінансувати регіони з державного бюджету, оскільки виділяються в більшості своїй на округи провладних депутатів. Як кошти субвенцій на соціально-економічного розвитку застосовують в Підгаєцькому районі я вже писав раніше. Історія з комплексами «пішохідний перехід» втридорога продавав місцевим радам родич депутата Юрика та спортивний майданчик зі штучним покриття в місті Підгайці, котрий за рік часу став небезпечним для експлуатації. Прочитати про це можна тут і тут.

Багато “води”, детальніше по справі

Два проекти подавались на спів фінансування з державного бюджету коштом Державного фонду регіонального розвитку, частину коштів сільські ради віддавали з власних бюджетів, а в результаті це презентувалось як заслуга народного депутата Юрика Тараса.

Неточності у звіті про витрачені кошти

Розглянемо фінансові звіти про реалізацію проекту «капітальний ремонт Новосілківського будинку культури у с. Новосілка». На сайті районної ради у лютому прозвітували, що вартість проекту становить 1380,038 тис. гривень (1 мільйон 380 тисяч грн.). З бюджету Новосілківської сільської ради виділено кошти на співфінансування проекту – 326,038 тис. гривень, шляхом субвенції з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку у 2017 році виділено – 934,0 тис.грн. У 2018 році додатково буде виділено кошти з держбюджету в сумі 120,0 тис. грн на закупівлю меблів. На сайті Підгаєцької РДА у серпні в новинах про урочистих відкриттях будинок культури вказують наступні цифри: місцевий бюджет витратив суму у розмірі 446,038 тис. гривень, державного бюджету – 934,0 тис.грн 120 тисяч гривень переклали на сільський бюджет, а це чимала сума для сіл Підгаєцького району, враховуючи те, що заявником (Новосілківська сільська рада) проект подавався на спів фінансування в наступному співвідношенні: місцевий бюджет – 276,038 тис. грн, державний бюджет – 1104 тис. грн.

Хто виконував роботи підрядні роботи

В вище згаданій статті на сайті районної ради про перевірку реалізації робіт в сільському Будинку культури йдеться про керівника підрядної організації Олега Федорчака. Не зрозуміла для мене ситуація, оскільки по договору підряд отримала ФОП Федорчак Ольга Семенівна на суму 1132 тис. грн(1 мільйон 132 тис. грн). Дивно, коли ФОП має керівництво, але якщо на сайті районної ради йшлося про Федор О.Т. тоді це знайома людина для керівництва району. ФОП Федорчак О.Т., до речі зареєстрований за однією адресою з ФОП Федорчак О.С., уже отримував підряди в Підгаєцькому районі, на відкриті котрих рекламував себе народний депутат Юрик.

Зі спортивним майданчиком в селі Голгоча складніша ситуація. Замовник (сільська рада) на електронних ресурсах не оприлюднила договору. Я вирішив уточнити, чи оприлюднювали договір по даному проекту на сайті «Прозоро». Відповідь викладаю для ознайомлення.

Чи є це порушенням закону, звертаюсь за роз’ясненнями до виконавчого директора “Центру громадського моніторингу та досліджень” Юрія Кузька.

«Це роботи, закон дозволяє до 1,5 млн закуповувати без тендеру. Але при укладенні договору все одно замовник повинен оприлюднити інформацію про укладений договір (протягом 1 дня з дня укладення).

Але по не оприлюдненню договору це порушення однозначно, оскільки договір перевищує 50 тис. грн. Хіба б гроші перекинули на іншого замовника, структурний підрозділ чи КП» – пояснює Юрій Кузько.

Отже, в реалізації даного проекту ймовірно порушили закон. Сільська рада, котра не так регулярно працює з підрядниками можливо могла допустити помилку, але хід виконання робіт по зведенню спортивного майданчика активно контролювали чиновники з РДА, також перевіряв народний депутат Тарас Юрик. Як могли пропустити такий важливий етап, оскільки чиновники мали розуміти в кого будуть приймати виконану роботу та хто надасть гарантії. Невже так безвідповідально поставились до підряду більше ніж на один мільйон гривень.

В чому інтерес Тараса Юрика

Надмірна увага Тараса Зіновійовича до об’єктів, котрі реалізовуються за кошти місцевого бюджету та державного фонду, заявку куди подавала також сільська рада, викликає зацікавлення. Підрядник одного з об’єктів ФОП Федорчак О.С. за 2017-2018 роки успішно уклала 22 угоди на суму 7.7 мільйонів гривень. Найбільше даному підприємцю довіряли роботу Зборівська РДА, а також в цьому рахунку об’єкт котрий контролювався Підгаєцькою РДА. Успішний підприємець, що тут скажеш, на роботах котрого пізніше здобуває політичну рекламу депутат Тарас Юрик. Також варто додати, що не менш успішним є ФОП Федорчак О.Т., котрий в рамках 165 виборчого округу успішно утримує підряди на виконання робіт. Успіх вимірюється в 14 угод з 2016 року на суму 9.7 мільйонів гривень.

В мене є підозра, що ці підприємці мають відношення до Тараса Зіновійовича. Підстави так вважати роблю з іншої історії підприємця ФОП Гасай А.О.. Андрій Гасай чоловік Наталії Гасай, котра є рідною сестрою з дружиною депутата Юрика. Рекомендую прочитати «На кому заробляє родина депутата Юрика, або депутатські схеми нардепа».

Також ще раз рекомендую прочитати «Куди витрачає державні кошти нардеп із Тернопільщини Тарас Юрик і чому за нього не варто голосувати?» а також “Як Барна і його “злочинна” команда спорт розвивають на Тернопільщині“. Описується як проблемно завершують об’єкти спортивної інфраструктури, котрими опікується нардеп Юрик. Спортивний майданчик в селі Голгоча також має свої таємниці. Вже згадував про не оприлюднений договір, чим місцева сільська рада порушила закон. Договір буде дуже доречний для перевірки правоохоронних органів. На сайті РДА йшлося про перелік виконання наступних робіт:

  • Влаштувати подушку під покриття «штучна трава» та відсів;
  • Покрити настилом штучної трави та відсіву;
  • Встановити вуличні тренажери, бруси, стінки, ворота, елементи благоустрою, лавки та смітники.
  • Огородити майданчик для спорту огорожею типу стандарт.

Це також зазначено в технічній документації. Додаю копію.

А це вже фотографія з відкриття спортивного майданчика. Цікаво хто ж це копав і висаджував квіти біля майданчика, можливо сам народний депутат, чи це було зроблено працівниками школи? Відповідь шукайте самі. Лавочки і смітник (обіцяли їх декілька) ми бачимо, але коли вони з’явились та ким були встановлені? Відповідь шукайте самі. Лавочки можна побачити, а де ж тренажери? Добре що ворота встановили, оскільки в Підгайцях так спішили, що забули встановити. Подібна історія тривала декілька років в Зборові, про це ви читали в рекомендованих статтях.

– Ми охоплюємо різні сфери – це культура, освіта, спорт, медицина. У галузі освіти в опорній школі на завершальному етапі проект зі встановлення металопластикових вікон, у дитячому садочку замінили всі вікна і двері на сучасні. Це дає можливість забезпечити економію коштів місцевого бюджету на енергоносії. Розвиваємо спортивну інфраструктуру – у районному центрі встановили футбольне поле зі штучним покриттям. Ми проводимо комплексну роботу і відтак послідовними кроками поступово ідемо до розквіту великої країни, – наголошує народний депутат України, голова Тернопільської територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Тарас Юрик.

А ще хочеться додати фрагмент передвиборчої програми Тараса Юрика, котру більшість з вас можливо не читали. Повна версія розміщена на сайті Верховної Ради України.

Автор матеріалу:
Всі 317 матеріалів автора