Хто заробляє на землях Підгаєччини, або чому край економічно буксує

Підгаєччина останні роки інтенсивно буксує в економічному розвитку. Відсутність промислово-виробничих потужностей в районі позбавляє бюджет серйозних фінансових потоків. Основний актив району – це земля сільськогосподарського призначення, котра б мала стати фундаментом економічного розвитку краю. Але чи використовують це ресурс на повну…

Угринівська сільська рада до складу якої входять два населених пункти (село Угринів та село Яблунівка) не лідирує за кількістю земель сількогосподарського призначення, про те, як і усі інші сільські ради, старається активної їх використовувати за призначенням.

Окрім приватизованих земельних ділянок (паїв) є ще невитребувані (або нерозподілені) земельними паї.

До категорії таких нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) належать:
– земельні частки (паї), на які громадяни мають право, але не отримали відповідного документа, що підтверджуватиме таке право, або іншим чином не заявили свої права на земельну частку (пай);
– земельні частки (паї), на які підтверджувальний документ уже отриманий, але власник не розпорядився ним належним чином (не подав заяву про виділення в натурі (на місцевості) для передання в оренду чи сумісного обробітку);
– земельна частка (пай), власник якої не з’явився на збори та не взяв участь у розподілі земельних ділянок через хворобу або з інших причин;
– земельна частка (пай), власник якої не встиг до моменту проведення зборів щодо розподілу земельних ділянок оформити право на успадковану земельну частку (пай);
– земельні частки (паї), власники яких взяли участь у проведенні зборів членів реформованих КСП щодо розподілу земельних ділянок, але не оформили право власності на земельні ділянки відповідно до вимог чинного законодавства;
– земельні частки (паї), власники яких не оформили право власності або померли, а їх спадкоємці не прийняли спадщину, до якої входять земельні частки (паї).

Орендодавцем невитребуваних паїв є відповідний орган місцевого самоврядування (сільська рада) або районна державна адміністрація. Саме цей орган і буде отримувати орендну плату.

Не поганий актив в руках сільських, міських, а також районних адміністрацій, завдяки якому можна наповнювати місцеві бюджети. Саме нестача коштів в місцевих бюджету є основною проблемою розвитку регіону.

Антикорупційна громадська організація “Громадський спротив корупції”, котра від початку свого створення, веде контроль за дотриманням законності в діях усіх державних та комерційних організаціях, що ведуть свою діяльність в межах України, зробила інформаційний запит до Угринівської сільської ради. Запитання було два: чи здають невитребувані паї в оренду, якщо здають, то скільки заробляють на цьому.

У своїй відповіді місцева рада повідомляє, що 23 травня 2017 року було укладено 46 договорів на право користування невитребуваними земельними частками підприємством ТОВ «ТАРАГРО – С». Пізніше чотири договори розірвали у зв’язку з тим, що спадкоємцем було оформлено усі відповідні документи.
Заробила сільська рада за 2017 та 2018 роки 59 тисяч 162 гривні.

Візуально сума здається заниженою в рази. Щоб переконатись в цьому громадська організація надсилає ще один інформаційний запит з проханням надати завірений договір оренди між ТОВ «ТАРАГРО – С» та Угринівською сільською радою. Про те, сільська рада на цей інформаційний запит № 496 не відповіла, чим порушила закон України про доступ до публічної інформації.


Але чи справді Угринівська сільська рада старається приховати укладений договір, щоб не афішувати точної суми доходу від співпраці.

Щоб підрахувати ймовірну суму, котру сільська рада мала б отримати станом на 2017 та 2018 роки, беремо середню суму, яку виплачувало підприємство по укладених договорах з фізичними особами (власниками приватизованих паїв) – 2000 грн. Кількість паїв (невитрибуваних участків) котрі віддала Угринівська сільська рада – 42 паї. (Станом на 2017 їх було 46)

42 х 2000 = 84 000 грн.

Це лише за один рік з явно заниженою ціною, оскільки уже за 2018 рік фізичні особи, що уклали договір з підприємством «ТАРАГРО – С» утримували 2 800 гривень.

В людей також не вдалось отримати для ознайомлення їх договір. В запитуваних людей цих договорів просто не має на руках. А від так не відомо на яких саме умовах були укладені дані договори.

Як так сталось, що місцева сільська рада закрила очі на несплачені податки в місцевий бюджет. Запитання відкрите, але те що це явище не поодиноке в Підгаєцькому районі говорив головний прокурор області В’ячеслав Перч ще у 2016 році.

Підгаєччина залишається відставати в економічному розвитку, не використовуючи увесь свій потенціал на повну.

Залишається тільки здогадуватись, яким чином підприємцям вдається зробити так, щоб про їх збагачення на землі жителів нічого не знали місцеві чиновник, або не хотіли знати.
Людям тільки залишаються розбиті дороги, кашель та соплі під носом…

Весною 2019 в Підгаєцьке відділення поліції поступило звернення. Через не дотримання правил кроплення полів підприємством «ТАРАГРО – С», та не співпраця з місцевою сільською радою в інформуванні жителів села про планові роботи на полі, загинула чимала кількість бджіл.

Автор матеріалу:
Всі 317 матеріалів автора