Ярослав Моравський: “Чорнобиль – це історія не тільки мого покоління, а й вашого (сьогоднішнього) також”

 Саме в цей день, 26 квітня 1986 року, сталася найбільша трагедія не тільки України, а й усього людства – вибух на Чорнобильській АЕС. Причиною катастрофи прийнято вважати стрибок напруги в мережі, який викликав два вибухи. На щастя (та чи можна так сказати?), вибухи були не ядерними, а хімічними – наслідок перегріву реактора і накопичення значної кількості пари.

На момент вибуху в реакторі знаходилось близько 200 т урану. Було зруйновано обшивку, а через відсутність захисної оболонки більше 60 т радіоактивних речовин піднялись у повітря.

Оскільки Чорнобильська АЕС була графітно-водним реактором, саме графіт передбачав легкозаймистість всієї системи. Після вибуху в ньому залишилось близько 800 т графіту, який почав горіти. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31-ї людини. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.

Одразу після аварії майже 8,5 млн людей були опромінені, близько 155 тис кв. км територій було забруднено, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.

Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Усі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.

До сьогоднішнього дня фахівці сперечаються про кількість жертв аварії. Наразі офіційно визнано 64 підтверджені смертельні випадки через ураження радіацією. Неофіційна статистика повідомляє про більш ніж 15 тис. людей, постраждалих унаслідок аварії.
А взагалі лікарі говорять про лавиноподібне збільшення показників смертності серед населення, яке потрапило під вплив радіації: у 1987 році кількість жертв сягала 2 тис., а в 1995 їх нараховувалось вже близько 37,5 тис. В основному це були люди з хворобами, про які в той час радянські лікарі й не знали: тиреоїдит, гіпотиреоз, гіпертиреоїдизм.

Про жахливі події 34-річної давності поспілкувалась з очевидцем тих подій та керівником організації Підгаєцька Районна Організація Соціально-Екологічної Партії “Союз. Чорнобиль.Україна.” Моравським Ярославом Несторовичом.

– Як світова трагедія майже сорока річної давності відбилась на Вашій особистій історії життя?

– Це вже історія на все наше життя. Радіація не жаліє нікого, від неї не заховаєшся. Нас, молодих пацанів, направляли у зону, звідки усіх виселяли. Тоді мало хто розумів, що наслідки таких відряджень закарбуються на нашому здоров’ї на все подальше наше життя.

– Держава турбується про категорію «учасники ліквідатори Чорнобильської трагедії»?

– З кожним роком жахлива трагедія відходить все далі в минуле, а з нею і її учасники. Багатьох вже нема в живих. Про живих згадують тільки в дні відзначення роковин Чорнобильської трагедії. Раніше проводили медичний огляд, держава цікавилась нашим станом здоров’я. Але, ось понад 6 років, власне здоров’я стало індивідуальними проблеми кожного учасника.

– Ярослав Несторович, які саме проблеми сьогодні в учасників ліквідації пожежі на АЕС?

– Чорнобиль – це історія не тільки мого покоління, а й вашого (сьогоднішнього) також. Вчені, на основі досвіду відновлення Хіросіми, де була скинута ядерна бомба,  стверджують, що проблеми зі здоров’ям українців будуть виникати ще впродовж 40 наступних років. Але не варто забувати масштаби і силу ураження, яка в сотні разів більша за Хіросіму. Порівнювати медицину Японії та України варто? Тоді рахуйте самі на скільки років ця біда прийшла.

– Весняні пожежі у Чорнобильській зоні 2020 року вплинуть на українців?

– Пожежі вже впливають на ситуацію в країні, тому про них сьогодні стараються не говорити. Горить зона, де повсюди небезпечні радіоактивні речовини, котрі розкладаються протягом сотні років. Пилові бурі рознесуть їх на десятки кілометрів прилеглих сіл та міст. Це не катастрофа минулого, а проблема сьогодення, з якою ми живемо, та котру потрібно вирішувати.

Підготувала Олеся Іваськевич

Автор матеріалу:
Всі 228 матеріалів автора