Новообраний мер Бережан відмовився фінансувати підопічних геріатричного будинку

Уже сьогодні одинокі старенькі не мають що їсти, а персонал закладу залишився без зарплати

У геріатричному будинку, що знаходиться в Саранчуках колишнього Бережанського району, нині перебувають 18 людей похилого віку. Після адміністративно-територіальної реформи фінансування центру змінилося, і вже не район, а громади, чиї мешканці перебувають там на утриманні, мали би його профінансувати. Але цього поки не сталося, тому персонал закладу залишився без зарплати, а підопічні можуть залишитися без засобів на існування.

Геріатричне відділення територіального центру соціального обслуговування населення Бережанського району в с. Саранчуки – районне, там знаходяться старенькі з трьох громад – Бережанської, Саранчуківської і Нараївської. Найбільше підопічних із Бережан – 11, п’ять із Саранчуків і двоє з Нараєва.

– Голова Бережанської РДА Олег Захарків намагався посадити докупи трьох голів громад, які утворилися на території колишнього Бережанського району. Але розуміння немає. Якщо я і голова Нараївської громади погоджуємося, що фінансувати цей заклад потрібно, то новий мер Бережан каже, що будуватиме європейського типу геріатрію, а те, що є, – це вчорашній день. У Бережанах є санаторій, який свого часу закрили, тому ніхто не забороняє меру переобладнати його, і тих людей, які є в Саранчуках, можна перевести туди. Але це далека перспектива. А що робити з тими людьми, які нині знаходяться у Саранчуках, – бідкається голова Саранчуківської громади Володимир Петровський.

Влада Бережанської громади не хоче забезпечувати утримання стареньких із Бережан у геріатричному будинку в Саранчуках.

Поки йдуть перипетії, немає коштів на харчування стареньких. Точніше гроші є, це 50 тис. грн., але вони «зависли» у районному бюджеті і ніхто їх не унаслідував.

– У минулому 2020 році ми мали багато зустрічей із громадами, головами громад, де піднімалося питання передачі майна з органів виконавчої влади громадами. По багатьох напрямках порозумілися, а щодо геріатричного центру до кінця не було розуміння. Так склалися обставини, що голови громад не могли між собою домовитись до виборів, сказали, що все вирішать після . Але далі затягнувся період їхнього призначення, потім процес перейшов у час прийняття бюджету. І фактично не було куди передавати територіальний центр (у складі якого є геріатрія), бо громади ще не створили відповідних комунальних підприємств чи установ. З горем пополам дотягнули до кінця 2020 року. Розуміючи ситуацію, у грудні закупили продукти харчування на добрий місяць. У перших числах лютого відчули невеличку нестачу продуктів. На спецрахунку знаходиться близько 50 тис. грн., але у зв’язку з тим, що запущено процес ліквідації районного територіального центру як державної установи, а комунальна ще не створена, ці гроші «зависли». Але вони будуть розблоковані, як тільки буде створено такий центр. Плануємо, що це станеться до кінця лютого, тоді одразу ці кошти будуть перенаправлені для утримання підопічних геріатрії і їхнього харчування, – розповів голова Бережанської РДА Олег Захарків.

Стареньким геріатричного будинку, які на сьогодні залишилися без бюджетного фінансування, руку допомоги протягнули християни віри євангельської. Вони привезли до Саранчуків продукти харчування, підгузники, речі першої необхідності, навіть на місяць наперед проплатили постачання хліба.

– Добрі люди кажуть: ми не дозволимо, щоби підопічні геріатричного будинку помирали з голоду. Але це не вихід із ситуації! Цих продуктів вистачить від сили до 1 березня. А що буде далі? Та й персонал в один момент скаже: зарплати немає – до побачення, і 18 стареньких, більшість з яких лежачих, залишаться без догляду. Зауважу, що підопічні там живуть постійно, їм потрібно чотири рази приготувати їжу, помити, випрати одяг, має бути медик, який слідкує за їхнім самопочуттям, – каже пан Петровський.

Щодо персоналу геріатричного будинку, то з січня 2021 року вони працюють без зарплати.

– 5 січня працівникам районного терцентру роздали повідомлення про ліквідацію їхньої установи у зв’язку з реорганізацією Бережанської РДА. Через це склалася невелика заборгованість, за січень-лютий працівники районного терцентру не отримали заробітної плати. Але й це питання буде позитивно вирішено. По-перше, наприкінці грудня нам вдалося порозумітися, і у бюджетах на 2021 рік у всіх трьох громадах закладено кошти, якими дофінансують заробітну плату працівникам районного територіального центру. По-друге, на ці цілі, а також на виплату по інших статтях вивільненим працівникам будуть направлені вільні залишки (понад 2 млн. грн.), які перейшли перехідними коштами вже до Тернопільської районної ради. До 5 березня ці виплати мають бути проведені. Зараз працюємо у такому юридично-фінансовому руслі, щоби всі процедури зробити правильно і якомога швидше, – запевнив Олег Захарків.

Мер Бережан Ростислав Бортник

Під час наради за участю голови Тернопільської ОДА Володимира Труша, яка відбулася на минулому тижні, міський голова Бережан Ростислав Бортник пообіцяв, позитивно вирішити дане питання, але реальних кроків з його боку так зроблено і не було. Про те, що підтримати стареньких уродженців Бережан з геріатричного будинку потрібно, добре розуміють більшість депутатів міської ради і наприкінці цього тижня це питання будуть ставити руба. І мер мав би зрозуміти, що не можна сьогодні залишити стареньких без засобів для існування. А вже далі можна думати про європейські умови для їхнього утримання…

Віталій Попович

Автор матеріалу:
Всі 321 матеріалів автора