Несподівана зима: чи справилась влада і найняті нею фірми?

Комунальники Тернополя активно розчищають сніг на міських територіях. Однак, незважаючи на велику кількість техніки на вулицях, тернополяни обурені, мовляв, служби недопрацьовують, а на дорогах – «каша». Наші журналісти з’ясували, як прибирали місто комунальники та наскільки якісно вдається їм виконувати свою роботу.

У Тернополі машини, що перешкоджали прибиранню, забирав евакуатор

11 лютого в Тернополі через зниження температури повітря та сильні снігопади було оголошено «червоний» рівень оповіщення. У той же день відбулася чергова нарада під головуванням заступника міського голови з питань інфраструктури Владислава Стемковського за участю фахівців управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР, відділу технічного нагляду ТМР та представників підрядних організацій, які здійснюють прибирання міста, а також тих організацій, що мають відповідну техніку і були залучені додатково. Присутні констатували, що основною проблемою під час прибирання міста вночі є приватний транспорт, який перешкоджає не лише прибиранню, а й часто стає на заваді навіть намаганню потрапити на територію вулиці для подальшого розчищення від снігу. Тому було прийнято рішення, що машини, які перешкоджають прибиранню, забиратиме евакуатор. Упродовж чотирьох днів інспекторами з паркування евакуйовано у Тернополі 16 автомобілів, які порушували Правила дорожнього руху (ч. 3 ст.122 КУпАП) та перешкоджали роботі снігоочисної техніки. Ці транспортні засоби переміщено на штрафмайданчик, що на вул. Бережанській. Найбільше порушень зафіксовано на вулицях: Словацького, М. Грушевського, Митрополита Шептицького та поблизу ЦУМу. Три автомобілі були евакуйовані з вул. Пирогова, ще чотири власники машин одразу їх прибрали. Евакуації насамперед підлягали ті транспортні засоби, які припарковані у непризначених для цього місцях: на вулицях Коперника, І. Франка, Руська, Соломії Крушельницької, Шпитальна, Князя Острозького, Живова. Наші журналісти поспілкувалися з представниками однієї з підрядних організацій, яка ліквідовували наслідки негоди в Тернополі. У прес-службі ТОВ «АВАКСПРОФ» розповіли, що прибиранням вулиць від снігу займаються цілодобово і в режимі «нон-стоп». У загальному по місту задіяно близько 30 одиниць техніки.  Умовно її можна розділити на 2 види: для проїжджої частини та для тротуарів. Однак роботі часто заважають автомобілі, залишені у недозволених місцях.

– У рамках очистки вулиць від снігу комунальні служби періодично зіштовхуються з проблемою, коли автолюбителі залишають свій транспорт у недозволених місцях, що суттєво заважає виконанню роботи. У такому випадку в нас немає можливості очистити певну ділянку. Спецтехніка для прибирання доріг велика, габаритна і розрахована на те, що дорожні смуги будуть вільними, – повідомили нам у прес-службі підприємства.

Також нашим журналістам розповіли, що найбільша проблема виникає у вузьких вуличках (для прикладу вул. Листопадова, – авт.), адже велика техніка туди не заїде, а та, що призначена для прибирання тротуарів, не справиться, бо її потужність на це не розрахована. Непоодинокі випадки і проїзду через місто вантажних автомобілів, які також утруднюють прибирання.

Якщо аналізувати досвід європейських країн, то там практикують спеціальні правила паркування. Автовласники залишають свої автівки лише з однієї сторони дороги, що дає можливість спецтехніці прибирати сніг без проблем. Варто додати, що при відсутності запаркованих автомобілів на дорогах міста ефективність прибирання зростає у 20 разів. Найбільшою була проблема з прибиранням на вулицях Ділова, Березова, Котляревського, За Рудкою, Броварна, Транспортна, Новий Світ Бічна, Опільського, Білецька, Шухевича, Весела, Лисенка, Манюшка, Зелена, Клінічна, Ломоносова, Шпитальна, Стрімка, Листопадова, Йосифа Сліпого, бульвар Шевченка, В’ячеслава Чорновола, Танцорова, Паращука, Шашкевича, Шептицького, Оболоня.

Також варто додати, що місто прибирають обслуговуючі підприємства згідно з укладеними договорами (проїзні частини вулиць та тротуари, бульвари, площі, що не відносяться до прилеглих територій суб’єктів господарювання), балансоутримувачі багатоповерхівок та суб’єкти господарювання прибирають свої прилеглі території.

Наші журналісти поспілкувалися з керівником Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Олегом Соколовським та поцікавились у нього, коли місто очистять від снігових кучугур на узбіччях та як він оцінює роботу комунальників.

– Сніг вивозять масово там, де він створює проблему. Ми маємо перелік таких ділянок у місті. Наприклад, на вулицях Руська, Шпитальна чи на Горбатому мості, бо якщо снігу не вивезти, машини не розминуться. Там, де широка вулиця і сніг відгорнений попри бордюри валами, то він просто розтане, для чого викидати бюджетні кошти, – каже Олег Соколовський.  – Також вивозять сніг із зупинок громадського транспорту, аби люди могли сісти в тролейбуси та маршрутки. Мені важко говорити про оцінку роботи комунальників, бо я постійно з ними разом, також не сплю ночами. Знаю їхню роботу, це люди самовіддані, та й взагалі комунальники – це діагноз (посміхається, – авт.). Нормальній людині важко працювати в такій системі, де немає подяки, а в основному зіштовхуються з негативом. Я бачу, як люди працюють, тому в загальному ми справилися нормально. Якщо говорити про якусь шкалу оцінки, то в нашій роботі ніколи не буває п’ятірки, бо завжди хочеться зробити більше. Ми не зупиняємось, тільки подивіться, сніг випав у столиці й у Львові. У місті Лева аж мер виходив з лопатою, в них була велика проблема з ліквідацією наслідків снігової негоди. У нас такого не було, жоден автобус не зупинився, діти ходили в школу і загалом потужних снігопадів тернополяни не відчули. Інша справа – за містом, там взагалі «завал повний». Вважаю, що зі своєю роботою ми справилися потужно.

Також чиновник попросив попередити тернополян, що у місті проходить операція «Бурулька».

– Зараз розпочалася операція  «Бурулька». Тернополяни, будьте обережні. До речі хотів би звернутися до містян:  позбивайте бурульки на своїх балконах, бо у нас немає можливості зайти в кожну квартиру, а лід створює небезпеку для людей. У неділю ми очікуємо підвищення температури і зніматимемо дощеприймальні решітки, бо все буде танути, – підсумував Олег Соколовський.

Варто зауважити, що небезпечним для доріг фактором є коливання температури та вода. Кожен перехід через нуль є гідроударом по дорожньому покриттю. Він і руйнує той асфальт, це відбувається на глибині і непомітно для людського ока. Ми просто через рік-другий бачимо велетенські вибоїни в асфальті. Звісно, говорити про те, що, не вивозячи снігу, економляться бюджетні кошти, можна, але в той же час є велика загроза в тому, що коли він зійде, разом з ним «розтане» й асфальт. А це додаткові витрати на ремонт дорожнього покриття, які в рази перевищать вартість вивезення снігу з міста.

«Крім значних опадів, підрядникам доводилось боротися і з сильним вітром»

Також наші журналісти звернулися за коментарем до прес-служби Служби автомобільних доріг у Тернопільській області та поцікавились, чи, на думку організації, підрядники справилися з поставленими перед ними завданнями в очистці від снігу доріг області.

– У нас на обслуговуванні перебувають дороги державного значення, а це 1486,5 км автошляхів. Станом на 16 лютого проїзд усіма ними забезпечений. Крім значних опадів, підрядникам доводилось боротися і з сильним вітром, через який у багатьох місцях важливих доріг утворилися перемети заввишки до чотирьох метрів. У роботі дорожні організації керуються ДСТУ, в яких передбачено відповідні нормативи. Зокрема, за який проміжок часу ми маємо розчистити дороги. Найголовніші, магістральні дороги, мають бути очищені (забезпечений безперешкодний проїзд) через 4 години після завершення опадів. На територіальних дорогах — за 15 годин, адже там менша інтенсивність руху.

Під час опадів техніка не зупинялася, але пріоритет було надано магістральним дорогам. Нині підрядні організації здійснюють розширення проїжджої частини у місцях великих переметів і доведення її до повноцінних двох смуг. Шляховики переважно працюють на розчистці узбіч, автопавільйонів, зупинок громадського транспорту і тротуарів, – повідомили у прес-службі САД.

Ольга Дощ

Позначки:,
Автор матеріалу:
Всі 321 матеріалів автора