Чи звільнять керівника тернопільського училища після скандалу з вимаганням грошей?

Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі кілька років тому стало відомим на всю Україну. Тоді навіть центральні канали показали, як на лінійці учні ставали на коліна. Пройшло понад п’ять років, і навчальний заклад знову «прославився». У лютому цього року учні поскаржилися, що нове керівництво училища вимагає з них щомісяця по дві тисячі гривень за непройдену практику, оскільки багато хто не зміг влаштуватися на стажування через епідемію коронавірусу та запровадження локдауну. Проте нікого це не цікавило – учнів змушували сплачувати повну суму. Виправдовуючись, Марія Чашка, яка у липні 2020 року стала новою директоркою училища, назвала ці факти «простим непорозумінням», а всі «стріли» направила у бік колишнього директора Андрія Каплуна, мовляв, то він запровадив «рабовласницький лад».

Із цих причин ми зустрілися з Андрієм Володимировичем, щоби почути його бачення ситуації, що сталася. Адже він, пропрацювавши 24 роки на директорській посаді, й надалі продовжує викладати в училищі математику.

«Я не знав, що за мною слідкують»

– Пане Андрію, можливо, це для Вас і не дуже приємний спогад, але все ж: що тоді, у січні 2016 року, трапилося з учнями на лінійці?

– За мого керівництва училище було одним із кращих в області. Ми перемагали в обласних і республіканських конкурсах, олімпіадах. Навчальний заклад ставав переможцем у номінаціях «Кращий студентський та учнівський гуртожиток 2012 року», «Краща бібліотека», «Кращий навчальний професійний заклад 2014 року».

А передісторія того скандалу була така: у вечірній час третьокурсник без дозволу вихователя гуртожитку в компанії першокурсника вийшов за межі училища. Старший змусив молодшого купити пиво і сигарети. Вони випили і покурили (з їхніх пояснень, які я зачитав на ранковій лінійці). Я звернувся до третьокурсника, щоби той попросив вибачення в першокурсника. Чи то він не зрозумів моїх слів, але раптом став на коліна, а першокурсник – за ним. Обидва зігнули голови і… на цьому все закінчилося. Зауважу, що сказав вибачитися не за куріння, як потім перекрутили, а за насильство старшого учня над молодшим.

– І чим завершилася та резонансна історія?

– Десь трохи гостро вийшло з моєї сторони. Сталося так, як сталося, – себе виправдовувати не буду. Я поплатився посадою, зі мною МОН не підписало контракту.

– Мабуть, у цієї ситуації є якісь підводні течії, адже не могла вона миттєво стати топовою темою в Україні?

– Територія училища – велика земельна ділянка, а це ласий шматок майже в центрі міста. Я не дав «хапнути» жодного квадратного метра училищної землі. Тоді був досить наївним і не знав, що за мною слідкують і можуть опуститися до такого. От і знайшлася зачіпка, щоби мене усунути.

Вдруге про цю подію (зовсім не випадково) згадали окремі тернопільські ЗМІ під час виборів директора училища в липні 2020 року, де кандидатом, крім мене, була «свободівка» Марія Чашка.

Зазначу, що на зборах трудового колективу 23 липня 2020 року 66 працівників училища проголосували за мене і лише 19 – за Чашку. Але думку колективу не врахувало міське управління освіти. То для чого ж збирали колектив?..

І ось маємо свіжий резонанс: публікація в одному з інтернет-видань під назвою «Як зараз живе скандальне тернопільське училище» – про зміни розповіла директорка й учні. Слід звернути увагу на коментарі до публікації, думаю, що це і є оцінкою моєї 24-річної управлінської діяльності. Дякую випускникам. Але, звичайно, всім не вгодиш.

«Є учні, які не відвідують занять, а оцінки їм виставлено, ще й стипендію отримують»

– Які Ви бачите зміни в роботі навчального закладу?

Публікація у ЗМІ про внесення учнями в касу училища по 2 000 гривень за практику – це той факт, за який при досконалій та ґрунтовній перевірці (а я на цьому наполягаю) директора можна звільнити за хабарництво. Обурені й учні, й батьки… Але чув, що була якась перевірка і, як озвучила на педагогічній раді директорка, «недоліків не виявлено, сталося непорозуміння». Проте яке це непорозуміння, коли є аудіозапис розмови? Напевно, майстер виробничого навчання взяла на себе вину. Але я зі свого боку все зроблю, щоби той факт було вивчено та перевірено у кожній групі щодо кожного учня.

Для прикладу: у деяких групах є учні, які зовсім не відвідують занять (працюють тут, в Україні, або ж за кордоном), а оцінки в навчальних журналах їм виставлено, ще й стипендію отримують. Кажуть, що вони начебто надають матеріальну допомогу училищу (яким чином, яку суму, на підставі яких документів, через кого – не відомо). Але як бути тим учням, які систематично відвідують заняття, виконують завдання, а атестація у них така ж або нижча, ніж у тих учнів, що не відвідують занять? Оце так переміни!

Також зазначу, що, будучи директором без досвіду, пані Чашка роз’їжджає по різних акціях під час навчального процесу. Ось один із прикладів, опублікованих у ЗМІ 27 листопада 2020 року: інтернет-видання «Тернополяни» помістило матеріал «Правоохоронці провели обшуки у помешканні новообраного депутата від партії «Свобода». Крім правоохоронців, до дому депутата прибули партійці, серед яких була й Марія Чашка. Запитання: а що, був дозвіл для неї міського управління освіти відлучатися більше, ніж на пів дня, з робочого місця? Чи їй усе можна?

«Бандуристка з дипломом журналіста замість директорки проводить заняття»

– Можливо, для Марії Чашки це дуже великий обсяг роботи і їй як директору без досвіду важко, тим більше, у неї є ще й депутатські обов’язки?

– Можна погодитися з Вашим запитанням. Але, як мені відомо з розповідей учнів та працівників училища, у неї є довірені помічники. Ось, для прикладу, про керівника гуртка бандуристів (хоча бандур в училищі немає). Гурток фактично не працював, хіба що журнал роботи ведеться, навіть коли був звіт художньої самодіяльності, то виступу бандуристів не було. Проте керівник гуртка з дипломом журналіста часто замість Марії Чашки проводить заняття з української мови та літератури. За моїми підрахунками, понад 100 годин додатково провела М. Чашка з 25 січня до 1 березня цього року. Така ж ситуація у березні, та й оплату отримує за всі години. Хоча за тарифікацією директор може відпрацювати у рік не більше 360 годин плюс 240 годин додатково. Тобто не більше 60 годин на місяць. Подивіться на розклад – він є на сайті училища. Як можна щодня проводити якісно по чотири пари і бути директором? Не розумію. А ще вона голова екзаменаційної комісії і нібито викладає економічні дисципліни у групах центру зайнятості (хто дав дозвіл?). Звичайно, що потрібні дублери.

На кожному поверсі навчального корпусу встановлено відеоспостереження. Відсутні чергові викладачі – добре. Але «картинку» кожного поверху не бачить черговий у навчальному корпусі, є зв’язок лише з директоркою. Бо для чого ж усім бачити, коли пані директорка йде на урок, скільки разів під час заняття виходить, хто замість неї викладає…

Цікава також історія з атестацією директорки. В училищі вона працює викладачем з 1 вересня 2020 року. Як викладач, атестується на підтвердження вищої категорії і присвоєння педагогічного звання «старший викладач». Як так можна? Атестаційна комісія училища, як я зрозумів, дала добро. От вам і переміни…

P.S.: Зі слів колишнього керівника закладу освіти складається враження, що з приходом Марії Чашки в училищі все перевернулося з ніг на голову. При цьому ми готові також опублікувати позицію директорки, якщо їй є чим відповісти на звинувачення. Головне в цій історії одне – аби від політично-кар’єрних перипетій не постраждали учні, їхня освіта та психіка. І щоби спогади про «альма-матер» у них залишилися без гіркого присмаку. 

Джерело: Тижневик “Номер один”

Автор матеріалу:
Всі 233 матеріалів автора